תמצית שומר -בוסתן הבריאות 50 מ”ל

השומר הינו צמח ממשפחת הסוככיים. ירקות נוספים בני משפחה זו הם גזר, פטרוזיליה, סלרי, כוזברה ושמיר. בארץ גדל מין אחד של שומר כצמח בר – שומר פשוט, Foeniculum vulgare Miller. זהו צמח רב שנתי בעל ריח אופייני של “אניס”. לצמח גדלה שושנת עלים בחורף, לקראת הקיץ הוא מצמיח גבעולים ופרחים. בתי הגידול שלו הם גדות נחלים ונחלי אכזב, בתות, שטחי בור ושטחים מופרעים. הוא נפוץ מאוד וגדל בקבוצות בכל חלקי הארץ חוץ מן הנגב הדרומי. חודשי פריחתו הם יולי – נובמבר. כל חלקי הצמח ראויים למאכל.

זרעי השומר מהווים כבר מאות רבות של שנים חלק מרפואת הצמחים באירופה, במזרח התיכון ובסין רפואה סינית . תה מזרעי שומר הוא הבחירה הראשונה לטיפול בתינוקות הסובלים מעווית המעיים, קוליק. בהודו משתמשים בזרעי הצמח לסילוק ריח פה וכעזר לעיכול.

כל חלקי הצמח ראויים למאכל. את שורשיו וה”פקעת” של בסיסי עליו ניתן לאכול חי, כשהוא מגורר, או מאודה. את עליו ניתן לשלב בסלט. זרעיו הטחונים משמשים כתבלין. משתמשים בזרעים גם בתרכיז עגבניות. הצמח משמש להגנה על הכבד מפני רעלים ויש לו השפעת מה כנגד כאבי מחזור.

לתה מזרעי צמח זה יש תכונות נוגדות דלקות, נוגדות חימצון ומשככות כאבים. מיצוי אלכוהולי של זרעי צמח זה נמצא עוזר נגד מצבי דלקות אקוטיים וכרוניים וכנגד אלרגיות. שימוש בו העלה בפלזמה, במידה משמעותית, את הכמויות של סופראוקסיד דיזמוסטאז ושל קטלאזות והעלה את הכמות והפעילות של כולסטרול HDL. במקביל, הוא הקטין במידה רבה את הכמויות של מונודיאלדהידים, תרכובות המלמדות על תהליכי התחמצנות של שומנים בגוף. נתונים אלו מאשרים את יכולתו של הצמח לפעול כנגד דלקות. במיצוי מיימי של זרעי שומר נמצאו 12 תרכובות פנוליות עיקריות. מתוכן, ל-8 היו תכונות נוגדות חימצון. לתרכובות אלו הייתה פעילות חזקה כמוחקות רדיקלים חופשיים, מה שמסביר את פעילותן הרפואית.
תוכלה-50 מ”ל

חוות דעת

אין עדיין חוות דעת.

היה הראשון לכתוב סקירה “תמצית שומר -בוסתן הבריאות 50 מ”ל”

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *